מעטפת ובול הדואר האלקטרוני

נקדם את אווירת החג, אם כן, במעט #ניירת_מהבוידעם: לא בכל יום מקדשת רשות כזו או אחרת את החרב שתערוף את ראשה, אך היום לפני 31 שנה (4 בספטמבר 1990, התש״ן) פירסמה רשות הדואר בול ומעטפת יום הופעה בנושא הדואר האלקטרוני.

הגרפיקה, בעיצובם של נעמי ומאיר אשל (שעיצבו גם את שטר ה-50 ש״ח הקודם, הסגול), מציגה מעין גרסה דחוסה של ההיסטוריה של התקשורת האנושית. במבט לאחור זהו נסיון, אולי נסיון נואש, להציב את ״התופעה החדשה״ על רצף ההיסטוריה של הדואר, אם כי היום ברורים ההבדלים בין דואר לדואר.

על אנדרטת הנייר הזו מצויירים רכיבי תקשורת: על המעטפה – חותמת לוויין לצד סדרת נקודות (מערכת מיתוג או מידע בינארי), ומסוף מחשב. על הבול – אנטנת לוויין, קוד בינארי, מסוף מחשב, גל סינוס, מעטפה (המשמשת עד היום כסמליל עבור דואר אלקטרוני), דוור על סוס (מקור לא ידוע), כתב עברי קדום, כתב חרטומים, וגם שריד ארכיאולוגי שלא הצלחתי לזהות – המידע הנגיש על העבודה הזו ברשת מצומצם ביותר, ואפשר רק לנחש או להמשיך לחקור; אם יש ארכיאולוגים בקהל – אשמח לשמוע פרטים.

האימייל הראשון נשלח והתקבל ב-29 באוקטובר 1965 באוניברסיטת MIT, במובן הזה שפקודת השליחה במחשב השולח כונתה ״MAIL״ ואצל המחשב הנמען נחתה ההודעה החדשה בתור קובץ חדש בספריה פרטית בשם ״MAIL BOX״. הדואר האלקטרוני הראשון הממוען לכתובת שהכילה את הסימן הכרוכית (״@״) להפרדה בין שם המשתמש לשם המכונה נשלח על גבי רשת ARPANET בשנת 1971 על ידי ריי טומלינסון, הנחשב לאבי הדואר האלקטרוני.
עד שנת 1990 פעלו בעולם שתי רשתות – הרשת האירופאית (OSI) והרשת האמריקאית (Internet). הרשתות פעלו בפרוטוקולים נפרדים, והתקשורת ביניהן נעשתה באמצעות שערים מפוקחים (Gateways). מאבק השליטה בין הרשתות נודע בשם ״מלחמת הפרוטוקלים״. איני צריך לספר לכם מי ניצח. לצורך העניין, יש לכם ניחוש אחד.

בשנת 1990 נסגרה הרשת הצבאית האמריקאית ARPANET והאחריות על תשתית התקשורת הועברה למוסדות מחקר ולידיים פרטיות. במקביל, במסגרת מחקר ב-CERN בשוויץ, פיתח טים ברנרס-לי את פרוטוקול ה-WWW, המחליף את הטקסט בהיפרטקסט ומאפשר גלישה ברשת באמצעות דפדפן. והשאר היסטוריה, או בעצם – הווה.

כך שבין אם אתם אתם מול מחשב או אוחזים בטלפון החכם שלכם (ואם הגעתם עד פה ולא גללתם הלאה) – אם תרימו את המבט מהטקסט הזה עכשיו תוכלו לראות את כל אלה בפעולה אחת, סוחפת, חבויה מהעין; רגע סינגולרי ממהפכה מתמשכת וכמעט שקופה (שום אקדח לא ירה, שום חייל לא נפל) שיצרה מציאות חדשה הנחשבת כיום לסטטוס קוו היחידי. מהפכת היומיום.

הערה לסיום: המונח ״ספאם״ צץ רק באפריל 1983, אבל את הודעת הספאם הראשונה מקובל לייחס לגארי ת׳ורֵק, שב-3 במאי 1978 שלח 400 הודעות דואר אלקטרוני על גבי הרשת האמריקאית הצבאית בנסיון לקדם מכירות מחשבים של חברת Digital Equipment Cooperation. לאחר שליחת ההודעה התקבלו לא מעט תלונות ״כמעט באופן מיידי״, כפי שהעיד ת׳ורק בראיונות שונים. בפרופיל הלינקדאין שלו כיום מכנה את עצמו ת׳ורק בשם ״אבי השיווק הדיגיטלי״, אך בהמשך הפרופיל מעיד על עצמו בגאווה שהוא גם ״אבי הספאם״. לא ירחק היום, אני משער, שנראה את חברות הפירסום חונכות לכבודו בול חדש, או לפחות איזה וריאנט משעשע-לכאורה על בסיס הלוגו של גוגל.

השאר תגובה